English
Albanian

Nė 10-vjetorin e themelimit kompania prestigjioze “EUROSIG”, krahas modernizimit tė punės nė shėrbim tė qytetarit, vjen edhe si promotore e zhvillimit dhe e promovimit tė kulturės dhe artitshqiptar nė botė. Kjo kompani me shtrirje nė gjithė vendin po kryen njė sėrė veprimtarish turistiko-kulturore me moton: “Tė njohim atdheun dhe botėn”. Drejtues tė kompanisė me president biznesmenin e njohur, Kadri Morina, qė njihet jo vetėm si dashamirės, por dhe si mbėshtetės i fuqishėm i kulturės dhe artit, ndėrmorėn sė fundmi njė udhėtim pėr nė Rusi. 120 punonjės tė kompanisė, bashkė me ta edhe shkrimtari i mirėnjohur Visar Zhiti si dhe aktori Ndriēim Xhepa ishin nė njė tur 5 ditor nė Moskė dhe San Petėrburg. Pėr ta do tė mbetet i paharrruar fluturimi mbresėlėnės me ēarter, ashtu si dhe udhėtimet e kėndshme me dy autobuzė luksozė. Gjithshka ishte ideaur e mirėorganizuar nga zoti Morina, qė nga guida profesioniste nė gjuhėn angleze dhe shqipe. Ky tur

turistiko-kulturor startoi nė Sheshin e Kuq, ku mblidhen turistė nga e gjithė bota dhe ku i dėgjon tė gjitha gjuhėt. Pikėrisht kėtu kumboi mjaftė kėndshėm edhe shqipja jonė e bukur. Tė paharruara, shlodhėsė dhe argėtuese vizitat nė “Balshoj Teatėr”, nė Parkun Gorkij. Mė pas nė Universitetin Lomonosov me 40 mijė studentė (mes tė cilėve edhe qindra shqiptarė), ku u shkėmbyen frytshėm edhe pėrvojat e eksperiencat pozitive tė punės. Nė axhendėn e turit turistiko-kulturor nė Moskė s’kish si tė mos pėrfshiheshin vizitat nė Parkun e madh tė Fitores, te Harku i Triumfit, nė rrugėn e re dhe tė vjetėr Arabat; vizitat nė kisha e katedrale si dhe shėtitjet ndanė lumit tė madh Moskva-degė e Vollgės. Qindra pjesmėarrėsit e kėtij udhėtimi tė rrallė do tė qėndronin pėr tė bėrė fotografi ndanė statujave e pllakave memoriale, nė pėrkujtim tė poetėve aq tė njohur edhe nė Shqipėri, si Pushkini e Esenini. Ndėrkohė, syrit tė mprehtė tėudhėrrėfyesit Morina nuk kishte si t’i shpėtonte muzeu i disidentit nobelist Aleksandėr Sollzhenicin, nga ku bashkėpunėtorėt e tij tė ngushtė tė gjigandit “Eurosig” dolėn tė ngazėllyer. Pjesė e nismės sė kėsaj kompanie “Sa mė shumė kulturė nėpėrmjet udhėtimeve turistike” ishte edhe rrugėtimi me tren pėr nė qytetin e njohur tė San Petėrburgut nė natėn e parė tė fillimit tė Netėve tė Bardha, kur edhe pasmesnate pėrshkėndiste drita e ditės. Mbresa tė veēanta la tek ekipi “Morina” i “EUROSIG” vizita nė anijen “Aurora” buzė lumit Neva, nga ku Lenini goditi me top Pallatin e Dimrit, pikėrisht nė kohėn kur nisi revolucioni qė ndryshoi botėn, duke sjellė perandorinė komuniste dhe diktaturat e saj. Pallati i Dimrit, Hermitazhi i botėror. Eurosigu shqiptar befasohet kėsisoj nga vizita e pavioneve luksoze qė fillonin me veshjet e carėve dhe careshave e deri te kryeveprat pikturabe, si Rubens e Rembrand, Da Vinēi, Mikelanxhelo, artit egjyptian,por dhe modernet si Pikasso, etj. Gjatė kėtij ky turi turistik tė mirėorganizuar nga numri njė i “Eurosig”, qenė mahnitėse vizitat nė Versajėn ruse, nė Pallatin pėrrallor tė Petėrhofit plot me lulishte e shatėrvanė, nė gjirin e Finlandės, buzė detit balltik, etj. Llozhat e katit tė dytė tė Teatrit Marinskij u mbushėn me pėrfaqėsuesit e gjigandit shqiptar tė sigurimeve tė cilėt ndoqėn me interes tė jashtėzakonshėm operan e Korsakovit, sipas subjektit tė prozes tė Pushkinit “Rrėfim pėr Car Sulltanin”, kurse nė shtatoren e Pushkinit nė qytetin qė mban emrin e tij, ku hidheshin lule dhe letra pėr tė nga vizitorė tė shumtė, ndaluan dhe bėnė homazhe edhe turistėt shqiptarė tė Eurosigut. Mė pas do vijonte vizita nė Pallatin Pėrrallor tė Katerinės dhe kthimi pėrsėri nė Moskė. Nė mbrėmjen e fundit ishte i ftuar nė Hotel Vega dhe ambasadori i Shqipėrisė nė Moskė, Z.Sokol Gjoka, i cili pėrshėndeti Eurosigun pėr kėtė nismė tė bukur, qė i mundėson stafit tė kėsaj kompanie…dhe pse jo edhe personaliteteve tė shquara tė letrave shqipe e tė teatrit shqiptar, si Visar Zhiti e Ndriēim Xhepa, vizita tė tilla turistike nėpėr botė, duke pėrcjellė njė tjetėr imazh pėr shqiptarėt dhe Shqipėrinė, atė tė rritjes sė mirėqėnies dhe hapjes gjithnjė e mė shumė, nė mėnyrė tė kulturuar. Promotori i kėtij aktiviteti mbresėlėnės, padyshim qė ėshtė zoti Kadri Morina, i cili njihet tashmė edhe si njė ndėr themeluesit e ēmimit prestigjioz “Pjetėr Bogdani”. Kadri Morina e ka provuar vetveten si biznesmen qysh nė kohėn qė punonte nė vendlindjen e tij, me menaxhimin e prodhimit e tregtimit tė esencės tė rrėshirės sė pishės. Kėsokohe, edhe pasi kėrkoi tė drejta tė mohuara tė babės sė tij, Tahir Morinės, pėr qėndrimet e zgjuara e tė prera nė kohėprishjen e marrėdhėnieve me Bashkimin Sovjetik, ndodhi ajo qė (s)pritej: djaloshit Kadri Morina iu vėrsulėn njerėz tė vegjėl nė karrige tė mėdha pėr ta implikuar nė gjyqin e jehonshėm tė Kukėsit pėr esencėn e rrėshirės sė pishės, prej nga doli me pafajėsi. Nė vitin 1990, ia fillon biznesin: I bleu katėr fabrika buke nga Turqia. Nis edhe transportin e ēimentos. Fillon tė merret me ndėrtimtari. Tevona, mė 1998, ngre njė zdrukdhtari pėr mobilje pėr firma ndėrtuese. Para disa vitesh, kreu dy blerje tė mėdha: bleu Shoqėrinė e Sigurimeve “EUROSIG” nė Tiranė e me filiale nė disa rrethe, bleu edhe bar-restorant “Piazza” nė qender tė Tiranės. Merret edhe me ndėrtime deri nė Sarandė. Pra, Kadri Morina, nuk ėshtė nga ata “biznesmenėt e klonuar” apo “biznesmenėt nė inkubator” qė punojnė me lekėt “e tepėrta” apo “tė fshehta” tė tė tjerėve e pėr tė tjerėt, qė i kemi jo tė pakėt nė kėtė kohė tranzicioni postkomunist. Nuk ėshtė as nga ata biznesmenė, qė u bėnė tė fuqishėm me forcė apo mbilotė. Kadri Morina ėshtė biznesmen i themeltė, i suksesshėm, i pathyeshėm,i pakthyeshėm, biznesmen i tė djeshmes, i tė sotmes dhe i sė nesėrmes.

staf1 staf staf

+355 (0) 42 238 999 / 899

+355 (0) 66 20 70 659

+355 (0) 42 223 841